НАЦИОНАЛЕН ЕКО-ПРОТЕСТ

Жителите на 10 населени места, сред които селата Горнослав, Долнослав, Тюркмен, Гранит, Първенец, Белащица и други, протестираха срещу промените в Закона за опазване на околната среда и ЗУТ, които предлагат депутати от ГЕРБ и ДПС. Целта на предлаганите промени е осигуряване на бърза писта за големи проекти за сметка на природозащитните законови процедури и за сметка на по-малките проекти, което накрая ще е за сметка на природата, хората и малкия бизнес.

Изключително нелогично е предложението за съкращаване на сроковете за произнасяне на компетентните органи по ЕО и ОВОС два пъти и същевременно да се въвежда на принципа на мълчаливото съгласие за най-големите и сложни проекти в България. По този начин компетентите органи ще имат два пъти повече време да обсъждат екологичните последици от една сграда или хотел, в сравнение с една магистрала или АЕЦ.

Другата голяма промяна е възможността Общите устройствени планове на общините да се изменят едностранно на ниво министър и областен управител. Това е удар срещу местното самоуправление, нарушава Конституцията на Р България и изключва гражданите от процесите на взимане на решение.

Депутатите предлагат удължаване на срока на действие на становищата относно необходимостта от ОВОС и решенията по ОВОС от 5 на 15 години. За 15 години условията на околната среда може да са се променили до толкова, че реализацията на дадено инвестиционно предложение да доведе до необратими последствия за околната среда и да представлява пряка заплаха за населението на България и биоразнообразието.

С викове „Мафия“ протестиращите се обявиха срещу промените и затвориха за кратко движението на кръговото кръстовище на входа на Пловдив. Според тях с въпросните промени се заглушава гласа на обществото, тъй като решенията за разкриването на нови кариери или откриването на някакво производство, ще минават само през една съдебна инстанция – Админстративен съд, а не както беше досега през две, ако местните решат да обжалват.

Христо Николов от „Зелени Балкани“ предупреди, че промените ще улеснят не само откриването на нови кариери, но и процедурата за смяна статута на земята. Фирми се готвят да изнасят добитите инертни материали у нас към Гърция, тъй като южната ни съседка пази ландшафта си, каза Николов.

Очаквайте във вторник от 17 50 специално предаване по темата


Вашият коментар