Клуб ‘Z’
Време е България да се включи в кампанията на Съвета на Европа „Журналистите имат значение“ (Journalists Matter). Време е държавата да покаже, че уважава и защитава журналистиката като стълб на демокрацията, а не като заплаха за властта.
Този призив отправя Асоциацията на европейските журналисти – България по случай Световния ден на свободата на печата, 3 май. Световният ден на свободата на печата е обявен от Генералната асамблея на ООН, създаден за да напомня на правителствата за техния дълг да зачитат и поддържат правото на свобода на изразяване, залегнало в член 19 от Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г.
Какво представлява кампанията „Журналистите имат значение“
„Journalists Matter“ е паневропейска кампания на Съвета на Европа, чиято цел е:
Да подпомогне държавите членки в създаването и прилагането на ефективни национални механизми за защита на журналисти;
Да повиши осведомеността относно зачестяващите заплахи, с които се сблъскват журналистите;
Да улесни сътрудничеството между правителствата, журналистическите организации и гражданското общество;
Да изпълни Препоръката CM/Rec(2016)4 на Комитета на министрите относно защитата на журналистиката и сигурността на журналистите.
България – сред последните в ЕС по свобода на медиите
През 2025 г. България заема 70 място от 180 страни в Индекса на „Репортери без граници“, обявен в петък от международната организация.
България отбелязва спад с 11 места спрямо 2024 г. в класацията поради значително влошаване на политическия си резултат, отбеляза Павол Шалай, регионален координатор на „Репортери без граници“. В ЕС тя вече е на 25-о място от 27 държави членки (23-то през 2024 г.).
Той посочи следните проблеми, констатирани от неговата организация:
Обществените и частните медии са подложени на политически натиск, а крайнодесни и популистки политици засилват нападките си срещу критични журналисти.
Злоупотребата със съдебни дела продължава да бъде сериозна заплаха за независимата и устойчива журналистика. През 2024 г. тогавашният министър на вътрешните работи Калин Стоянов заведе SLAPP дело (съдебно дело срещу публичното участие – ред.) срещу Bird.
Журналист, отразяващ изборите през октомври, беше нападнат. Два отделни инцидента включваха заплахи към журналисти от местни служители.
Руската пропаганда е широко разпространена, а съществуването на Радио Свободна Европа в България е застрашено заради решението на администрацията на Тръмп да прекрати финансирането ѝ в световен мащаб.
Не бяха предприети значими правни или политически реформи за укрепване на свободата на медиите, независимостта на журналистиката и защитата на журналистите. България не е напът да приложи Европейския акт за свободата на медиите.
Асоциацията на европейските журналисти – България отбелязва, че медийната среда в страната продължава да страда от:
Систематични обиди, незачитане и атаки от страна на политически лица срещу журналисти или медии, които задават неудобни въпроси на представители на властта
SLAPP дела срещу разследващи журналисти
липса на ефективни механизми за контрол над прозрачността на медийната собственост и регулация срещу концентрацията на медии
злоупотреби с финансирането с публични средства/общински и държавни/ с цел контрол над редакционната политика
физически и онлайн заплахи, които често остават ненаказани
Съседите ни вече действат
Румъния – още миналата година започна създаването на “правителствено-неправителствена структура за кампанията“, която ще отговаря и на изискванията, посочени в Препоръка 2021/1534 на Европейската комисия относно защитата, безопасността и овластяването на журналистите и започна срещите между неправителствените организации с нестопанска цел за наблюдение на медиите с държавните институции: Министерството на вътрешните работи (включително ръководството на жандармерията и полицията), Министерството на правосъдието, главния прокурор, Висшия съвет на магистратите и Министерството на научните изследвания, иновациите и цифровизацията.
Хърватия – въвежда протоколи за защита на журналисти при събития и провежда обучения срещу SLAPP.
Украйна – въпреки войната, въвежда национален план за защита на журналисти и създава координационен комитет.
Държави като Испания, Ирландия, Португалия, Малта вече са част от кампанията с активни действия.
➡️Списък на инициативите във включилите се в кампанията държави
Защо България трябва да се включи?
Защото журналистите са в опасност: заплахите срещу тях застрашават правото на обществото да бъде информирано.
Защото сме част от Европа: страната ни има ангажименти по Европейската конвенция за правата на човека.
Защото мълчанието е съучастие: отказът от действия в подкрепа на журналистите означава толерантност към натиска и репресиите.
Нашият призив
Призоваваме българската държава:
Да се присъедини незабавно към кампанията „Журналистите имат значение“;
Да създаде междуведомствен механизъм за защита на журналисти и защита от SLAPP дела;
Да гарантира прозрачност в медийната собственост и достъп до обществени средства без политически натиск;
Да заяви ясно: журналистите не са врагове на държавата, а защитници на демокрацията.
Ние не искаме привилегии. Искаме сигурност, свобода и достойнство в работата си. Време е България да застане до своите журналисти, завършва позицията на АЕЖ-България.
В този момент тя изглежда донякъде и парадоксална предвид завръщането във властта на политическите фактори, които допринесоха най-много за срива на свободата на словото у нас през последните 15-ина години. През 2024 г. заради промените в Конституцията президентът бе принуден да назначи две служебни правителства, които реално бяха управлявани от ГЕРБ и ДПС на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.
А от 16 януари на власт е редовният кабинет на Росен Желязков, който е доминиран от партията на Бойко Борисов и за който има силни подозрения, че отново обслужва интересите на Пеевски. От няколко седмици формацията на последния – ДПС-Ново начало, вече и официално е основен стълб в управляващото мнозинство в Народното събрание. Причината е оттеглянето на ДПС-Доган именно заради влиянието на Пеевски върху управлението.
Още по темата
АЕЖ: Време е България да застане зад свободната журналистика
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:03/05/2025
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments