От началото на следващата година общественият транспорт на Белград става безплатен. Град с почти 2 млн. жители ще стане поредният град с безплатен градски транспорт след Талин, Монпелие, Люксембург и други.
Белград страда от същите проблеми с трафика, като само през последните 2 години автомобилите са се увеличили с 250 000 бр. Администрацията на града има две възможности – едната да инвестира огромни суми в нови булеварди, мостове, подлези и надлези и втората да накара жителите да ползват обществен транспорт. Анализите, които са направили с международни експерти по градоустройство и транспортни системи са показали, че вторият подход е много по възможен и ефективен. Въвеждането на безплатен обществен транспорт ща намали разходите за билети, различни електронни устройства и контрольори. В същото време са предвидени средства за увеличаване на МПС с нови електробуси.
Успоредно се въвеждат зони в центъра забранени за автомобили, зони с платен достъп на автомобили и зони за платено паркиране. Целта е да се намали трафика на частни автомобили в централната част на града.
Всичко това показва, че този подход към управление на трафика и общественият транспорт е възможен. Важното е да се анализира, като комплексен проблем. Системата на МГТ и трафика трябва да се разглеждат като единна система. Например от Синя зона и паркиране в ОП“Паркиране и репатриране“ се генерират над 8 млн.лв. приходи, които могат да се използват за финансиране на общественият транспорт. Време е да се помисли дали приходите от данък МПС, които са около 25 млн.лв. годишно не трябва да бъдат насочени целево към финансиране на общественият транспорт, както например приходите от ТБО. Като прибавим и субсидиите от държавата, които са над 15 млн.лв. се получава обща сума от 45-50 млн.лв. , които са напълно достатъчни за МГТ на Пловдив.
Въпросът, на които трябва да си отговорим, защо за битовите отпадъци сме готови да платим 70 млн.лв., а за градският транспорт с 285 автобуса и почти 20 млн.км. годишно не сме готови да платим 50 млн.лв. Тази политика трябва да бъде съчетана с мерки използването на автомобил в града да стане много по скъпо от ползването на автобуси. В центъра на Лондон може да се влезе само след като си платиш такса. Центъра на Карлсруе е достъпен само за обществен транспорт и т.н.
Примерите от други градове показват, че когато кметът и неговият екип са професионални мениджери се намират добри решения за целият град.
Покани за приятелство
АЛЕКСАНДЪР КОНСТАНТИНОВ: ДА СЕ ПОУЧИМ ЛИ ОТ БЕЛГРАД?
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:19/12/2024
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments