АЛЕКСАНДЪР КОНСТАНТИНОВ, ФБ
Общината за пореден път ще управлява интелигентно трафика в Пловдив. Сега кандидатстваме за почти 12 млн.лв. за внедряване на AI в ключовите кръстовща на града. Ще направя една ретроспекция на такива проекти през годините.
През 2009 год. заедно с арх. Селенски ( гл.архитект) и инж. Попов – експерт по комуникации и транспортни потоци посетихме най голямата германска фирма за проектиране на такива системи PTV в Карлсруе. В продължение на една седмица ни показаха различни технологични решения и най модерните тогава системи за управление на трафика, които бяха внедрили в Берлин и Дубай. По късно закупихме от същата фирма програмен продукт, който моделира транспортната инфраструктура в зависимост от трафика. През 2010 год. се направиха първите модели, които показаха, че над 10 кръстовища са изчерпали своят капацитет и трябва да минат на две нива. След 2011 год. ( по времето на Иван Тотев) този програмен продукт беше забравен и не се използва. Същият софтуер използва през 2023 г. и фирмата проектирала кръстовището на две нива на бул. Марица – юг, което не беше реализирано благодарение на неантердалски противници.
През 2010 год. със съдействието на ЕБВР ( тяхно финансиране) беше сключен договор с голямата холандска фирма „Рап Транс“, която анализира трафика в града и изготви препоръчителен доклад за неговото интелигентно управление в „Зелени зони“, чрез камери, датчици и централен компютър.
През 2011 год. МРРБ възложи на гръцкият консорциум „Планет Денко“ подготовката на проект наречен по късно Транспортен проект. В доклад от над 1000 страници и стотици карти, схеми и диаграми се предложи почти същата схема, като на „Рап Транс“ от централизирано управление на трафика с камери, датчици и мощни компютри(сървъри), които следят трафика и го управляват.
През 2012 год. беше изготвена Апликационна форма, Финнасов доклад за сключване на договор с МРРБ за Транспортен проект на стойност от 43 млн.лв. в три части:
1. Интелигентна система са управление на МГТ – 22 млн.лв.
2. Изграждане на 43 км. велоалей – 14 млн.лв.
3. Център за управление на трафика със сървъри и камери на светофарите и програмен продукт за интелигентно управление – 7 млн.лв.
През 2013 год. беше сключен договор с английската фирма „Макдоналдс“ за изготвяне на ГПОД – Генерален план за управление на движението. Проектите, които препоръча фирмата все още не са реализирани – например разширението на Пещерско шосе и подлез на бул. Копривщица, бул. Северен, бул. Свобода до светофарите за Прослав, надлеза район Южен – район Тракия и т.н.
През 2015 год. приключи договора с фирма Индра, а от началото на 2016 год. трябваше да имаме елктронно таксуване, управление на трафика със сървъри от Център за управление и модерна информационна система в автобусите и спирките. Нищо от това не заработи въпреки похарчените пари.
През 2022 год. се сключи договор с фирмата „Тикси“ за елктронно таксуване и управление на паркирането на стойност над 15 млн.лв. Първото, което направи фирмата е да бракува монтираните от фирма „Индра“ апарати и съоръжения на стойност над 20 млн.лв. и да започне да монтира на тяхно място свои такива.
Днес, елктронно таксуване в МГТ имаме само на една линия №25 пробно според администрацията. Кога това ще се реализира на всички линии не е ясно.
Сеегашният екип на кмета Димитров предлага да вземем още 6 млн. евро за нова система за интелигентн управление на трафика. Няма нито дума защо не е проработил предишният проект, за който са монтирани трафик детектори, камери и е монтиран мощен сървър заедно със софтуера.
Общо за периода 2010 – 2024 год. общината е похарчила над 65 млн.лв. за проекти, за оборудване, за софтуер, за обучение и т.н. и накрая транспортта се намира в по лошо положение от 2010 год. Броят на автобусите е намален от 285 бр. на 220 бр.; ликвидиран е тролейбусния транспорт с 12 линии и 260 км. кабелна мрежа; задръстванията на светофарите са огромни, а предвидените в тези проекти нови булеварди, мостове, надлези, подлези и т.н. си остават само в бъдеще време.
Според мен администрацията не е готова за новите компютърни системи за управление във всички сфери. Само си говорим за „Умен /интелигентен/ град“, а хората са толкова далече от дигиталния свят и квалификацията на чиновниците в общината е колкото на бабите на село – така я разбират тази цифрова революция.
А БЕ, НИКОЙ ДРУГ ЛИ НЕ ГИ ПОМНИ ТЕЗИ РАБОТИ?
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:05/10/2024
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments