Вече няколко поколения нямат спомени за манифестациите. А само през месец май те бяха две – на 1 май и на 24 май. Е, сега на 24 май учениците манифестират на някои места, но не е същото.
Манифестации имаше, да си припомним, и на 9 септември, и на 7 ноември.
Днешните млади хора даже не знаят какво се е случило на тези дати и защо това бяха големи празници.
Хората се събираха в ранни зори, подреждаха се, носеха портрети на Политбюро на ЦК на КПСС и на Политбюро на ЦК на БКП, опъваха се огромни транспаранти, вееха се знамена, пееха се песни. Най-отпред се подреждаха ударниците и отличниците.
Имаше трибуна, откъдето ни махаха нашите любими ръководители.
Ние също им махахме и скандирахме „КПСС-БКП“ и „Вечна дружба“
След това мъжете ходеха да пият бира…
Пловдивската телевизия подготвя предаване, което да събере интересни спомени за тези масови прояви. Разбира се, с помощта Гугъл можем да намерим много информация и снимки, но нашето предаване ще бъде по-различно. То се подготвя от хора, които са били в кухнята на манифестациите. Писали са даже сценарии за тези уж непринудени масови прояви.
Събрали сме непоказвани филмови кадри, които ще анализираме.
Една година в Пловдив беше направен експеримент – единствен в България. На 1 май вместо манифестация имаше градски празник.
А знае ли някой какво означава „група за ентусиазъм“? Едва ли. Тази и други тайни на едновремешните манифестации ще научите от предаването ни „СПОМЕНИ ЗА МАНИФЕСТАЦИИТЕ“, което ще се излъчи на живо на 16 май от 17.50 единствено по Пловдивската телевизия. Повторение на 17 май от 11 часа.
Ще има открит телефон.
Ако има какво да разкажете – включете си.
Този текст и предаването са част от проекта „Запомнете Пловдив“. Проектът се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциацията на европейските журналисти – България.