ДЪРЖАВНИЦИ, ИЗУЧАВАЙТЕ ИСТОРИЯТА НА НЕБЕТ ТЕПЕ
Добрите археолози не бързат да обявят всеки новооткрит стар градеж за древен град.
Град има тогава, когато сградата на храма е далеч от сградата на двореца. Толкова далеч, че вождът или князът да не могат да отскачат за щяло и нещяло до владиката и да му нареждат какво да прави. Както и обратното.
Ако това не е така, значи става дума първобитно селище, населено с диваци.
Едно време – в средата на 60-те, българите видяха нагледно какви могат да бъдат взаимоотношенията между краля и епископа – в случая крал Хенри Четвърти и Кентърберйския епископ – герои на прочутия филм „Томас Бекет“
Кралят / Питър О Туул/ отиде при епископа/Джина Черви/, за да иска парите на църквата – нужни му за нова война, с аргумента „Англия е кораб и кралят е капитанът“
Епископът само се прекръсти и добави „Но след Господ“.
Наложи се Епископът да се спомине скоропостижно и кралят да си назначи свой човек на негово място. Който обаче…
Да не преразказвам нататък.Много поучителна история.
Та се сетих за филма и за нещата, които трябва да знае всеки българин. Камо ли управляващите.
Съвременната цивилизация се крепи на СЕКУЛАРНОСТТА – тоест, на разделянето на Храма от Двореца. За сведение такова нещо се е случило в Пловдив на Небет тепе. 8 хиляди години преди Европейският съд за правата на човека да постанови същото..
А какво наблюдаваме след регистрацията на така наречената „Българска православна старостилна църква “? Вой до небесата. След партиите, които преживяха огромна радост при избора на новия патриарх и сега се страхуват някой да не им отнеме част от победата, се наредиха разни институции – вкл.Министерският съвет.
Ако се проследи и реакцията на медиите, може да се разбере кой на кого слугува.
Православните църкви – за разлика от католическите и протестантските, не дадоха кураж на борците срещу комунизма. Сред чешките, полските, унгарските и хърватските, примерно религиозни водачи се намериха мъченици, докато православието излъчи главно ченгета.
Отделен въпрос е как Орбан и Качински спечелиха местните църкви. Кандидатите да управляват България вероятно знаят как.
Новата църква, която съвсем не е нова, едва ли може да се оспори върховенството на сегашната Патриаршия – най-много да се нареди на опашката за държавна помощ. Но би трябвало да ни светне лампичката, че се нарушава принципа на „единоначалието“, който е залегнал в манталитета на огромното мнозинство от българите. Още Бенковски беше казал „От едно място трябва да се свири“.
Представете си български съд да беше поискал отмяната на чл.1 от конституцията още през 1984 година – примерно?
Трудещите се щяха да организират митинг пред предателския съд и щяха да го обявят за агент на американския империализъм.
Сега не е ли същото?
За всеки случай отворих сайта на „старостилците“. Не изглеждат на революционери-разколници. Само дето не харесвали „специалната военна операция“. Може и това да обяснява реакцията.
Дали обаче по-големият проблем е в това, че ни управляват хора, които не знаят какво е „секуларизъм“, но пък много добре знаят какво е „популизъм“?
Те може би очакват сега и Тръмп да обяви коя църква в САЩ е единствено законна…
Ама едва ли.