Припомняме, че повече от две десетилетия през декември Пловдивската телевизия прави допитване до своите зрители и избира „Филибелия на годината“.
Този избор няма нищо общо с десетките светски и ПР мероприятия, с разните „мистър“ и „мис“. Тъкмо напротив. Търсим човек, който да е извън лъча на прожекторите, да не е направил нещо много героично и специално, но да живее достойно, обичайки града си, уважавайки своите съграждани, оставящ следа в градската история…
В предишните години филибелии на годината бяха Божана Апостолова, Любозар Фратев, Стойо Вартоломеев, Димитър Райчев, д-р Димитър Шишков, Атанас Тафков, Христо Марков, бате Емо от Кършияка, Йордан Велчев, инж.Никола Добрев, Стефчо Автографа, Радка Колева, Надежда Любенова, Динко Дермендежиев-Чико, д-р Цветан Деведжиев, Стефчо Автографа. През 2020 това бяха пловдивските лекари медицински сестри, които ни лекуваха от КОВИД-а, през 2021 Веселина Ботева – директор Дирекция „Социална политика“ в Община Пловдив., след това издателят Манол Пейков, който успя да обедини стотици хора в подкрепа на изпадналите в беда украинци, а миналата 2023-а Атанаска Адамова – майката на телевизионното ни семейство, както я беше нарекъл някой…
Миналата година имахме награда и за „ГЛАШАТАЙ НА ГОДИНАТА“ това беше Христо Николов.
Отделно класираме ФИЛИБЕЛИЯ НА ГОДИНАТА – ОТ СЕМЕЙСТВОТО НА ПОТВ
В началото на декември стартирахме новата кампания по избор на ФИЛИБЕЛИЯ НА ГОДИНАТА.
Ето какви предложения получихме:
Още в началото най-широка подкрепа получи арх.Валентин Маринов. Предложени бяха също Пламен Панчев – основател на Тракия икономическа зона, певицата Соня Йончева, скулптура Цвятко Сиромашки, Нонка Матова, а във втората категория Станимир Симеонов, Людмил Попов и Ангел Грънчаров.
През месеца продължихме да получаваме предложения, но първначалната класация се запази.
Преди десетина дни водачът във временното класиране арх.Валентин Маринов ни изненада. Той ни изпрати писмо, с което заявява, че си дава отвод. Ето защо:
„…Защото съм
1.Кюнлия – родом от Велико Търново, с баща от с.Раданово – община Полски Тръмбеш, и майка от Велес – С.Македония понастоящем!
2.Русофил – почитател на Булгаков и Висоцки!
3.Сторонник за запазване на архитектурното наследство от КомунизЪма!
4.Езичник,споделящ култа на Еманюел Кант към „Звездното небе над нас и моралния закон вътре в нас“!
Считам,че гореизброените обстоятелства не се вписват в моралния кодекс на един истински „Филибилия“!
За освободената от мен номинация предлагам колегата арх.Олег Каразапрянов, чийто принос за увековечаване на филибилийската история е безспорен! „
Запознахме зрителите на ПОТВ с писмото, но те не приеха. И попитаха дали в регламента за наградата има точка „отвод“?
Дълго търсихме регламента, открихме го и там наистина не се предвиждаше такова нещо. В крайна сметка гласът на пловдивчани е нещо, което не може да се отмени. Още повече, че архументите на номинирания не изглеждат сериозни. С изключение на т.1 – номинираният наистина не е потомствен филибелия, но малко уж истински пловдивчани са дали за своя роден град толкова, колкото този „кюнлия“. Така че Висшият съвет, определящ в крайна сметка награждаването, реши:
1.Изборът се валидира въпреки петното в биографията, свързано с географския произход на номинирания, но се отчете, че то се компенсира от безспорния принос към Филибето, към филибелийския дух и към Пловдивската телевизия в частност
2. Подлага на обсъждане кандидатурата на предложения от арх.Маринов арх.Олег Каразпрянов.
Второто предложение срещна също подкрепа – основно на читатели на публикациите на арх.Каразпрянов в сайтове, ФБ и блогове, които се администрират от ПОТВ.
Специална подкрепа дойде и от Ню Йорк – от арх.Петър Дикиджиев.
В крайна сметка Висшият съвет реши да има двама „Филибелии на годината“.
Да припомним кой е арх.Валенти Маринов. Той е роден във Велико Търново в семейство на уважаван лекар. Завършва архитектура, дълги година се занимава и с лека атлетика.
В продължение на 13 години, Валентин Маринов работи като архитект в Териториална проектантска организация – Пловдив. В периода 1991-1995г., арх. Маринов е зам.-кмет и Главен архитект на община Пловдив, а между 2008-2009г. е Директор на дирекция „Устройство на територията, образование, култура и опазване на околната среда“ в район “Централен“ – Община Пловдив.
Арх. Маринов е избиран за Председател на САБ – Пловдив и зам.-председател на КАБ. Той е главен проектант на Гребен комплекс – Пловдив и Стадион Пловдив. За доказания си професионализъм получава Наградата “Пловдив“ за архитектура и златен мед
©
ал на Световната федерация по кану-каяк за проект и реализация на “Олимпийски гребен комплекс“ – Пловдив.
Напоследък стана ясно, че е и автор на идеен проект за нова Математическа гимназия, който някои хора днес забравят, че съществува.
Архитект Маринов е между най-активните зрители на Пловдивската телевизия. Стотици пъти той се включва с експертно мнение по важни за града дебати. Подсказва теми за дискусии, автор е на интересни идеи, а на някои от тях е и спонсор: „Самурай на годината“, „Тъпанар /Глашатай/ на годината“, „Авторите на ПОТВ като антични философи“, учредява наградата „Златната краставица“ и др.
Арх.Олег Каразапрянов си е истински пловдивчанин, расте на Понеделник пазара – известната в миналото махала Тепе алтъ. Като млад архитект е част от проектантския колектив, реализирал комплекс „Тракия“. Проектира и други емблематични за града сгради.
Арх.Каразпрянов получава наградата „Филибелия на годината“ за стотиците публикувани спомени, свързани с историята на Пловдив. Ако отворите блога „3nai.blog.bg“ и започнете да се връщате назад, ще откриете безценни спомени за Пловдив отпреди 60-70 години – за хората и сградите на Понеделник пазара, за ученическите години в „Йоаким Груев“, за проектирането и строежа на комплекс „Тракия“, създава „портрети“ на пловдивчани – от бакали и занаятчии до архитекти и художници. Всичко това си заслужава да бъде издадено в книга, но едва ли някой ще се сети да помогне. Иначе написаното от арх.Каразпрянов получава адмирации в социалните мрежи.
„Филибелия на годината“ – от общността на ПОТВ, получава Станимир Симеонов. От години той води рубриките „С любов за Пловдив“, „Мисия култура“ и „Спортна трибуна“. Няма друг журналист – поне в този век – реализирал толкова предавания без заплата или хонорар. Благодарение на него хиляди пловдивчани получиха възможност да се срещнат и даже да водят разговор с известни пловдивчани и гости на града от областта на културата и спорта.
Станимир стана и първият в 26 годишната история на ПОТВ носител на наградата „Пловдив“.
В предаването, в което обявихме резултатите, стана нещо много интересно. Много зрители заявиха, че трябва да бъде отбелязана ролята на дядо Владо Тодоров за обогатяване на пловдивската история. Почти всеки ден той добавя в ефир по нещо интересно за зрителите на ПОТВ.
Така че имаме и ПОЧЕТЕН ФИЛИБЕЛИЯ НА 2024-а.
ЕТО ГИ ФИЛИБЕЛИИТЕ НА ГОДИНАТА
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:27/12/2024
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments