За една ужасяваща идея родена във великия СССР – от арх.Олег Каразапрянов
Днес всеки нормален човек би погледнал на тази идея с насмешка. Дори да няма познания в областта на генетиката и биологията, човешката физиология и анатомия. Но не така стои въпроса с видните по това време съветски учени, медици, физиолози и други подобни.
Много е писано и говорено за най-жестоките съдистични експерименти с живи хора на нациста Йозеф Менгеле (ангелът на смъртта.)
Почти нищо не се споменава дори и днес за страховитите научни експерименти, провеждани в Съветския съюз десетилетия наред, които едва след края на Студената война след отварне на секретните архиви ни позволяват да научим нещо повече за ужасяващите опити на съветските учени с живи хора и животни.
Става въпрос за опитите да се създаде кръстоска между човек и маймуна. В очите на управляващите съветски ръководители и личнo на Сталин идеята е безценна.Това означава, че Съветската армия ще може да разполага с безстрашни войници с голяма физическа сила и издържливост каквато притежава орангутана.Тези войници лесно ще могат да бъдат управлявани и манипулирани поради малките си умствени възможности на животни.
С тези опити дълги години се занимава съветският учен д-р Иля Иванов, известен експерт по репродуктивна биология. С тази цел през 1927 г. той предприел научно пътешествие до Африка. Причината – да научи нещо повече за създаването на хибрид между човек и маймуна. Интересно е, че Франция и САЩ отпускат големи суми пари за финансиране на опита на Иванов. Така той има възможност да отвори лаборатория и в Гвинея, където започва да експериментира с шимпанзета. За щастие опитите му нямали успех. Причина за това било нежеланието на местните служители в лабораторията да сътрудничат. В своите спомени той пише, че постоянно му се налагало да крие истинската цел на опитите, защото ако местните научели за нея, „последиците щели да бъдат доста неблагоприятни“. Местните жители били ужасени от начина по който сътрудниците на Иванов хващали маймуните.Това ставало чрез запалване на огън под дърветата където обитавали орангутаните и те задушени от отровния пушек падали в несвяст омотани в специалните мрежи .Разочарован, Иванов се върнал в Съветския съюз, водейки със себе си орангутан на име Тарзан. С него докторът се надявал да продължи опитите на родна земя. Нещо повече, той потърсил желаещи млади жени, които да износят детето на Тарзан.
Явили се няколко комсомолки доброволки. В специална клетка под непрекъснато наблюдение били затворени орангутана с доброволката комсомолка. Докторът стоял в непрекъснато очакване да се случи нещо. Минавало време, но нищо не се случвало. Тогава докторът опитал изкуствено да оплоди девойките със сперма от орангутана. И от тези опити нямало никакъв резултат. Причината за неуспеха на опитите е различния брой на хромозомите при човека и маймуната, което е известно на всеки занимаващ се с генетика. Междувременно,Шостакович и неговата съпруга изпаднали в немилост. За да умилостиви управляващите той написва операта „Оранго” с цел да възвеличае великата Съветска наука. Операта е поставена само веднъж, след което отива в забвение.
Все пак този експеримент не остава без последствия. Предполага се,че така се появява смъртоносната болест СПИН.По късно оперното произведение за първи и последен път е представено в САЩ като опера буфа.
арх.Олег Каразапрянов
[email protected]
15.04.2024г.