You are currently viewing За моя приятел художника Румен Жеков  – арх.Олег Каразапрянов

За моя приятел художника Румен Жеков – арх.Олег Каразапрянов

С Румен Жеков се запознахме и станахме приятели някъде около 1989 г. Не си спомням къде, как и кой ни запозна. Имахме един период на обща творческа работа във връзка с проектирането на клон на ДСК на ул.Пере Тошев, Пловдив.Съвместно с Румен успяхме да създадем едно по-необикновено решение при оформянето на този обект.
Най.големият проблем тогава беше, че на пазара не можеха да се намерят и най елементарните строителни материали .Беше криза. Материалите, които се предлагаха, имаха много висока цена, което представляваше сериозно ограничение.
Бяхме решили на направим необходимите средства за визуалната комуникация – надписите от месинг. Издирихме много различни изпълнители, но цените които ни се предлагаха, бяха недопустими за инвеститора. Инвеститорът беше в София, оттам даваха парите и най-педантично следяха как се харчи всяка една стотинка.
Бяхме наясно, че месингът по принцип е скъп материал. Тогава решихме да ползваме пластмаса и всички указателни табели да станат от пластмаса. Оказа се , че тогава пластмасата е на една цена каквато има и месингът. Избрахме компромисно решение, направихме надписите от шперплат и ги боядисахме с цвета на месинг. Много елементарно решение, но тогава то бе единственото.
Все пак успяхме донякъде да реализираме нашите предварителни идеи. Плотовете пред гишетата направихме от естествен камък. Подът на залата беше настлан с естествени каменни плочи ,а не с мозайка, каквато искаше инвеститорът. Огромен проблем беше и дограмата, която трябваше да е от алуминиеви профили. Тогава алуминиева дограма се правеше единствено в град Шумен и се заплащаше с долари.
Най-неприятното беше монтирането на стоманени решетки, съставени от плътни профили със сечение мин. 4 кв.см. Такива бяха тогава изисканията на МВР съгласно техните наредби и правилници .Вероятно на много хора тези препятствия, които се изправиха пред нас, сега ще изглеждат глупави и смешни.
Директор на клона на ДСК по това време беше Драготов,който винаги оказваше съдействие – както може и с каквото може. А строителството се извършваше от известната пловдивска фирма ДИД с ръководител Донко Дончев.
Румен тогава беше в началото на своята творческа дейност, беше изпълнен с авангардни идеи. Той беше носител на новото, оригиналното, нестандартното. Това може да се види във всяка една от неговите картини, в които по нетрадиционен начин отразяваше света който го заобикаляше.
Роден през 1960 година, завършва НХА през 1988 година. Той е сред основателите на пловдивската група „Ръб“ от началото на 90-те, след това дълги години е част и от сдружение „Изкуство днес“.Участва в създаването през 1995 и на група  „Диско 95“.
Жеков е един от най-известните пловдивски художници. Завършва НХА през 1988 година. Развива активна самостоятелна кариера с вдъхновяващи творби, представени на множество индивидуални или групови изложби. Доцент в Академията за музикални, танцови и изобразителни изкуства.


арх.Олег Каразапрянов
[email protected]
20.04.2024г.
.
Вижте още: Спомени за Румен Жеков
https://www.youtube.com/watch?v=Mjn2mBjtPgY

Вашият коментар