ОТВОРЕНО ПИСМО От архитект Чавдар Тенев – председател на КАБ – Регионална колегия Пловдив До Пловдивската общественост
Днес (13,02,2025г.), попаднах на изявление в медиите, направено от заместник кмета по образование на Община Пловдив – Владимир Темелков.
В своето изявление Темелков заявява за Камарата на архитектите – „Това е бизнес НПО и е за закриване! Да си подават оставките и да вървят в бюрото по труда“.
За широката общественост и за тези, които не са запознати с причините за тази недостойна реакция на Темелков, ще поясня накратко:
Става дума за това, че с огромни парични средства от бюджетите на Община Пловдив и на Министерството на образованието, предстои да се построят няколко големи нови учебни комплекса за нуждите на средното образование в града. По – точно случаят касае сградите на Математическа гимназия и училище Патриарх Евтимий. За всеки от тези обекти, зам. кмета Темелков обяви обществени поръчки, както се изисква от Закона за обществени поръчки. Тези поръчки обаче са обявени по начин, който професионалната архитектурна гилдия не приема и не може да се съгласи. Начинът, който вече стана популярен се нарича „инженеринг“. Особеното при него, е че се избира строител от кандидатите за строителство, без още да е направен проектът по който ще трябва да се строи. Проектът според Темелков, щял после да направи самия строител. Това от професионална гладна точка е абсолютно неправилно, а от обществена гледна точка, абсолютно зловредно.
В какво се състои проблемът:
Когато публични средства се инвестират в такива важни, големи и скъпи обществени сгради, а в случая цели комплекси, първо трябва да се проведе конкурс за архитектурен проект, на който да се избере най-добрият проект, най-добрата идея, която градът заслужава. Изискване за провеждане на архитектурен конкурс е разпоредено в Закона за обществените поръчки и Директива на Европейския съюз, но за зам. кмета Темелков те не важат. Конкурс за проект не е проведен, а направо се търси строител.
Когато се избира строител, без да се знае какво ще се строи, защото все още проект няма, строителят не може да определи коректна цена в своята оферта и за всеки случай залага повече милиони. Той – строителят после щял да направи проекта. По този начин градът ще получи сграда, каквато измисли строителят, и толкова – това е положението с „инженеринга“, избор на проект няма. Важен недостатък на този модел, е че при него до голяма степен липсва прозрачност на изразходване на публичния ресурс, а това води до нефективност и финансови загуби. Това е моделът на Темелков.
Описаните по – горе проблеми, бяха аргументите, с които Камарата на архитектите изиска от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да спре поръчките на двете гимназии и да се премине към правилния ред – първо проект, после строителство. КЗК разбираемо не уважи нашите жалби – все пак тази комисия се ръководи от същата политическа сила, която ръководи и Община Пловдив.
Град Пловдив е най – старият град в Европа. Преживял е какво ли не, ще преживее и Темелков, но не го заслужава.
архитект Чавдар Тенев