ОТ КИТАЙ НИ ПОДАРЯВАТ БОЖУРИ, А КОЕ Е ПЛОВДИВСКОТО ЦВЕТЕ?
Община Пловдив засади 200 божура, дарени от китайския град Хъдзъ
Разноцветни китайски божури ще красят Гребната база на Пловдив. Те са дарение от китайския град Хъдзъ по случай 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. На церемонията по официалното откриване на градината с божурите присъстваха зам.-ръководителят на посолството на Китай в България Уан Мин, областният управител проф. д-р Христина Янчева, зам.-кметът по финанси Женя Петкова, председателят на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов, директорът на ОП „Градини и паркове“ Антон Георгиев, представители от град Хъдзъ и китайския културен център в София.
„Божурът е смятан за „краля на цветята“ в Китай, символ на богатство, късмет и просперитет. България, от своя страна, е известна като „страната на розите“, а розата символизира любов, хармония и красота. Очаквам с нетърпение следващата пролет, когато китайските божури и българските рози ще разцъфнат заедно на тази земя, предоставяйки на пловдивчани едно живописно място, което да радва очите и омагьосва душите“, заяви в приветствената си реч зам.-ръководителят на посолството на Китай в България Уан Мин.
Божурите са 200 на брой и са засадени в непосредствена близост до Младежки център – Пловдив. Очаква се те да цъфнат следващата пролет в 6 различни цвята.
Зам.-кметът по финанси Женя Петкова приветства гостите и благодари за ценния дар от град Хъдзъ.
„Всяко цвете тук ни напомня, че обединените ни усилия и взаимното уважение могат да донесат истинско благоденствие и хармония за бъдещите поколения. Вярвам, че партньорството между България и Китай ще продължи да процъфтява. Надявам се, че тези божури ще са само първата от многото взаимни инициативи, които ще свързват нашите две страни с още по-здрави връзки“, заяви Женя Петкова.
Областният управител проф. д-р Христина Янчева отбеляза, че в Родопите се намира едно от най-големите находища на божур в България, който е включен в Червената книга.
По повод събитието от китайския културен център бяха организирали работилница за китайска калиграфия и живопис, както и фотоизложба, на която гостите можеха да видят как изглеждат самите божури и да се запознаят с тяхното значение.
Интересен е въпросът какъв би бил ответният отговор на Пловдив.
Да си припомним, че преди време на статуята на праиказния японски герой Момотаро отговрихме с бюст на Христо Ботев.
Ама на божур няма как да отговорим с Левски, примерно.
Розата наистина е символ на България, ама не е точно пвловдивски.
Дали някой от офизиалните лица знае, че в Пловдив за пръв път цъфтят хризантеми – донесени от Шевалас. Дали хризантемата може да стане „пловдивското цвете“
Коментари [0]