Източник: ПОТВ 14:25
©
Днес можем да обядваме на всеки ъгъл. Или да си поръчаме по телефона.
А как беше едно време?
Според Любен Каравелов пловдивският занаятчия е минавал на обед с малко хляб и сирене. По-заможните посещават гостилници или ахчийници.
Дълги години ни уверяваха, че пловдивският пролетариат между двете войни е умирал от глад и болести, но дали е било така? Дали и тогава не е имало работнически столове?
Какво се е предлагало в гостилниците?
При социализма масово се разкриха работнически столове. Цените бяха направо символични.
В столовете на МВР и МНО бяха още по-символични. Днес носталгиците не пропускат да публикуват някое меню от онова време с цени по 10-20 стотинки. Кой обаче плащаше разликата до реалната цена?
Не навсякъде обаче имаше равенство – в някои столове се отделяше стаичка за началниците.
Едно беше менюто в работническия стол, друго – в стола на ОК на БКП.
А някои знае ли какво се предлагаше в столицата, в „Рила“, където се готвеше за „висшия ешалон“?
В един период се отвориха „народни кухни“, където се продаваше храна за вкъщи.
Имаше магазини за „полуготови храни“.
Западът и тук започна да ни изпреварва. Още не знаехме какво е фаст фууд и стрийт фууд, но започнахме да ядем хот дог.
В Пловдив се появи цяла „италианска улица“. Редяхме се на опашка за пици. Но много и до днес смятят, че няма по-вкусно нещо от питката с кебапче. Може и с две кебапчета.
За поевтиняване на храненето се въведе и така нареченото „самозадоволяване“.
Някои предприятия се обзаведоха със свинарници, оранжерии, че и с рибарници. Продукцията отиваше директно в стола.
Пластмасови кутии нямаше – храната се пренасяше или в книжни пликове, или се увиваше в обикновена амбалажна хартия. Неизменна част от живота на много хора бяха тройката канчета…
Днес някои хора се опитват да събуждат носталгия по онези времена на „евтините обеди“. Появяват се фалшиви снимки. Да потърсим истината…
Та за тези неща смятаме да си спомним във второто предаване от поредицата „Ззпомнете Пловдив 2024“ в четвъртък от 17.50 ив неделя по същото време – само по Пловдивската телевизия.
Предаването се излъчва в рамките на проект „Запомнете Пловдив“. Проектът се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциацията на европейските журналисти – България.