Тези дни по Пловдивската обществена телевизия – ПОТВ се заговори за пионерчетата.
https://www.youtube.com/watch?v=vPenID1Jcts
И аз бях пионерче и имам много спомени от пионерските си години. Веднага се сещам за училището – завърших основното си образование в „Йоаким Груев“, на Понеделник пазара.
За винаги ще бъда благодарен на моите любими учители от това училище, които ме научиха на много неща. Най-важното беше, че те ме научиха как да уча уроците си.Това, което научих тогава, го помня и до днес.
Не си спомням как точно ме приеха в пионерската организация.
Дружинната ръководителка на пионерите се казваше Лиляна Маркова. За нея имаше стая в дъното на коридора на третия етаж. Често идвах в тази стая, защото тук имаше маса за шахмат с хубави големи фигури. Обичах да играя шах с моите съученици. Някои от съучениците ми решиха, че съм ходил да доноснича. Такова нещо не ми минаваше през ума.
Пионерската организация имаше изградена структура. Начело на пионерската дружина стоеше дружинния председател. Имаше дружинен съвет, състоящ се от 5-6 пионерчета. Дружинен председател беше Елена Крумова Наумова. Беше едно красиво стройно момиче с дълги коси, но сплетени на плитка, както се изискваше. Беше отличничка и добра спортистка. Един ден в органа на пионерската организация вестник „Септемврийче“ се появи снимка на Елена, която в ръката си държи топка, готвейки се да я хвърли. Елена привличаше погледите на много момчета, но за мен остана загадка дали тя си има някой близък приятел. Тя имаше по-малка сестра с която бяхме в един клас.
Пионерската дружина се състоеше от отряди, начело на които стояха отрядни председатели. Във всяка паралелка имаше отряден съвет. Отрядите се състояха от звена, начело на които стояха звеневите. Пионерите имаха пионерски значки, на които имаше три пламъчета. Ръководството на пионерската дружина имаше отличителни знаци, които се закрепваха на ръката над лакътя – едни кръгли картончета с диаметър около 5 см. Картончето на дружинния председател имаше три бели ленти на червен фон,членовете на дружинния,както и председателите на отрядния съвет имаха две ленти на картончето. Членовете на отрядния съвет и звеневите имаха по една лента.
Неотменен атрибут на пионерите беше червената пионерска връзка – едно триъгълно парче плат, което се връзваше на врата.Не се гледаше с добро око на децата, които идваха на училище без пионерска връзка. Понякога ги връщаха да си я вземат. Пионерските връзки бяха от обикновен памучен плат, ярко червени, поръбени на оверлог.
Някои пионерчета имаха връзки донесени от Съветския Съюз.Те бяха аленочервени от коприна. Изглеждаха доста по.различни от нашенските и се забелязваха от далече. Техните притежатели често не скриваха гордостта си.
По Нова година и за Осми март заедно с мои съученици сме били в Пионерския дом на Сахат тепе. Къщата в която се помещаваше пионерския дом ми правеше впечатление с красотата си и с големите просторни стаи.
арх.Олег Каразапрянов
[email protected]
18.12.2024г.
ПИОНЕРСКИ СПОМЕНИ ОТ АРХ.ОЛЕГ КАРАЗПРЯНОВ
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:19/12/2024
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments