През изминалата седмица бе отбелязана 145-та годишнина от основаването на Народна библиотека „Иван Вазов“. Това става по инициатива на Директора на просвещението на Източна Румелия Йоаким Груев.
Това бе повод да си поговорим със зрителите на ПОТВ за пловдивските библиотеки.
За времето, когато ходехме като деца в „Максим Горки“, после в днешния Исторически музей. Наскоро показахме как Дража Вълчева открива сградата на новата библиотека.
https://www.youtube.com/watch?v=SPQJOVcGuBI&t=1499s
Спомнихме се за проф.Радка Колева и за нейната инициатива да се търсят Следовници на народните будители. И да се увековечи паметта на пловдивските просветители, хора на културата и изкуството. В този град обаче такива идеи не минават…
Включи се, разбира се, Атанаска Адамова – доайен на библиотечните работници.
Зрители припомниха, че имаше още много библиотеки – в читалищата, в големите предприятия, в ДНА…
Прекрасна библиотека имаше в Гръдоболната, в нея се беше „скрила“ Мария – потомък на фабриканти-експлоататори.
Когато ликвидират библиотеката в началото на 90-те години, д-р Анастасов отива да си прибере поне екземплярите от своята книга, посветена тази болница, но не му разрешават. Книгите вече били бракувани от комисия.
Библиотеките, разбира се, не са това, което бяха. Огромна част от книгите никой не търси и едва ли някога ще потърси. Има обаче още хора, които ценят книгата и им е мъчно, когато видят захвърлени книги.
Преди време в Цар Симеоновата градина беше сложена „къщичка“ за книги – който иска може да остави там своите излишни книги.
Ангел Грънчаров оставил там 20 свои книги, след два дни вече ги нямало. Видял ги в Антикварната…
В бившото заведение „Бира и половина“ също бе направен подоен опит, също най-ценните книги изчезнаха.
Единствената добра новина получихме от пловдивчанка от улица „Капитан Райчо“. Там живущите в един от блоковете си направили своя библиотека. В една свободна стаичка започнали да носят книги и така си направили библиотека за свободно ползване. Прекрасна идея. Дано и другаде да се сетят.