Когато се говори за Пловдивската опера, задължително трябва да се спомене и гардеробиерката на операта – Мария Иванова. Едно уточнение: не става въпрос за гардеробиерите във фоайетата, които взимаха връхните палта на зрителите и ги закачаха на закачалките. Става въпрос за една по специална професия
За съжаление Мария Иванова остана забравена. Трудно е човек, който не е запознат с работата на един гардеробиер към опера, да си представи колко труд, знания и умения се изискват, за да се осигурят подходящите облекла на артистите в едно оперно представление. Наистина,пловдивската опера имаше много богат гардероб, но всяко едно оперно представление изисква нови костюми или поне преправяне на старите. За да се създаде един костюм на определен артист за определена роля, се искат много познания.
Пловдивската опера има много дълга история. Първото изпълнение на пловдивската опера е през 1953г. с произведението „Продадена невеста” от Сметана, ръководители са режисьорът Петър Райчев и синът му диригент Руслан Райчев на 15 ноември.
Тя е получила международни признания признания на най известните оперни сцени в Берлин, Кралската опера в Копенхаген, Санкт Петербург, Брюксел, Мадрид и много други.
.Диригенти на Пловдивската опера са били Васил Лолов, Драгомир Ненов, Иван Маринов, Кръстю Марев, Иван Ангелов, Борислав Иванов и много други.
На сцената на Пловдивската опера са представени оперите Аида, Дон Карлос, Набуко, Риголето, Травиата, Фауст и много други. Имах щастието да ги слушам и гледам и то по няколко пъти още като ученик в гимназията. Тогава Пловдивската опера даваше едни абонаментни карти на символични цени, което беше едно много хубаво начинание.
Незабравими бяха представленията, провеждани на открито на Бунарджика през 1965г. За щастие вече имаме прекрасния Античен театър.
Но за нещастие все още Пловдивската опера няма дом – независимо от проведените многобройните конкурси, които водят началото си от преди повече от 50 години..
Примерът на Пловдивската опера да провеждане представления на открито бе последван и в други градове на България.
Презд седемдесетте години започна провеждането всяка есен в Пловдив на Международния фестивал на камерната музика. Представяха се камерни оркестри от цяла Европа. Гостуваха най добрите оркестри, които изпълняваха музикални произведения от различни автори.
Винаги участваше с успех и българския камерен оркестър Димов.
Фестивалът се провеждаше през есента, септември месец, вечерно време. Понякога провеждането на фестивала съвпадаше с провеждането на Международния Мострен Панаир и гостите на Пловдив имаха възможност да посетят това културно събитие. Провеждаше се в двора на Етнографския музей, в една наистина прекрасна обстановка сред красиви цветя и дървета и една много специална атмосфера отговаряща на характера на музиката.
Винаги имаше много повече желаещи да слушат хубавата музика, отколкото можеше да побера дворът на музея. Освен пловдивчани идваха ценители от София и от други градове. Билетите за представленията бързо се подаваха.
арх.Олег Каразапрянов
[email protected]
08.04.2024г.