ПО СЛЕДИТЕ НА ЕДНО ИЗЧЕЗНАЛО КИНО И ЕДИН ИЗЧЕЗНАЛ ТЕАТЪР


Преди 70 години на това място е имало кино. Става дума за пространството около Шадравана срещу Общината.
Как се е казвало то – това беше нашият въпрос
И той като киното е имало две имена – стара и ново, уточняваме, че става дума за новото.
В началото на миналия век на това място още стърчи минарето на джамия – Аладжа джамия.
След нейното разрушаване изникват много магазинчета и кино „КАПИТОЛ“.
Името обаче е прекалено европейско и в края на 40-те години става „Септември“ – това е верният отговор. Съществува до към 60-та година, когато е разрушено заедно с всичко наоколо.
В нашия архив имаме запазени спомени за кино „Капитол“ – на Александър Кондодимо

„Между Общината и кино “Балкан” всичко това беше застроена площ. Там беше и кино “Капитол”. Влизаше се през един пасаж, вдясно се намираше сладкарница, вляво бяха колбасарите. Кино “Капитол” беше най-окаяното кино тогава, но за сметка на това прожектираха по два филма с доглеждане. Когато и да влезеш можеш да седиш колкото си искаш. Имаше изход и към хотел “Астория”. Киносалоните бяха със завеси, но понеже бяха само с един прожекционен апарат имаше прекъсване за смяна на ролките. И когато се светнеха лампите за почивката, продавачите с едни дървени табли нахлуваха вътре и викаха: “ Шоколади, бонбони, карамели, мента…!” Много се ядяха тиквени семки. Отвсякъде всеки чопли и плюе – естествено на пода. Кой знае, сигурно после с коли са изнасяли боклуците. Чак по-късно сложиха табели, които забраняваха яденето на семки в салона. Пред кино “Капитол” бяха ваксаджийчетата, които като изкарат някой лев, отиваха на кино.При прожектирането на неми филми отпред имаше пиано, а пианистът, в зависимост от сцената свиреше и такъв тип мелодия. Тогава звездите бяха Рудолф Валентино, Рамон Наваро – мъже с начервени устни и брилянтинени коси, а жените естествено въздишаха по тях. Да не говорим за комиците като Бъстър Китън, Чарли Чаплин, Крачун и Малчо, Лаурел и Харди и много други.“

И още два спомена:

Анонимен зрител на Пловдивската телевизия:

„Спомням си, че когато събаряха кино „Капитол“ се появихме (цяла група хлапетии с черни гащи и с кант от страни и джоб отзад) и клечахме срещу киното да видим как ще съборят стените.Някой беше подшушнал, че под киното имало заровени турски лири и ако намерят може и на нас да дадат.
Чукаха, блъскаха и накрая междинната стена, която беше между киното и дюкянчетата падна и между облак от прах се откриха не лири а зазидани стари снимки на жени „леко“ облечени с цени под всяка снимка.Още тогава, някой от по-възрасните си спомни, някога е имало публичен дом… След като нищо не стана с лирите отидохме до градината и се наиграхме.
Хамалите заедно със самарите се бяха прехвърлили от страната на хлебарната „Корона“
Страшен хляб продаваха там.Пък ако свариш да вземеш „изрезки“ от Путик (крайчетата на всички колбаси се продаваха на безценица) ставаше пиршество на тротоара“.


Петко Бояджиев:

 Събарянето на кино “Капитол” го помня много добре, защото моята дъщеря е родена през 1960 година и точно когато събориха киното всички дървеници от столовете се прехвърлиха в нашата къща при бебето и падна голям смях. Закусвалнята “Септември” я направиха сравнително късно. До бръснарницата беше аптеката на Станчо Иванов. После имаше магазинче за тютюневи изделия. След това беше известната колбасарница в безистена, после сладкарница. Но преди това там имаше зарзаватчийница и по-късно вече направиха тази прословута закусвалня, която опушваше цялата Главна на кебапчета и хората си ходеха с филийките в ръка. Завивайки отзад по “Патриарх Евтимий”, се минаваше покрай едни малки магазинчета, в които имаше всичко. Между впрочем преди задния вход на кино “Капитол” се намираше и първият тото-пункт.


И след като беше на мястото на изчезналото кино, водещата Йоана Криста се премести на мястото на един изчезнал театър.
Театърът остава в историята, тъй като точно от това място през декември 1881 -а година започва летоброенето на българския професионален театър.
Театърът – както и всичко ново от онова време – носи името на европейска държава…Или град?
Как се е казвал този исторически театър?

Един от позналите печели ценна книга за Пловдив.
Този път жребият изтегли името на Божидара Аксиева.
Очакваме и идеи за нови загадки.
Отговорът – в петък, 18 -и април. И няколко пъти след това.
Пишете ни тук или на [email protected]

А тук може да гледате запис на предаването
https://www.youtube.com/watch?v=pBQlsyzDjdg


Вашият коментар