В Пловдив има три сгради, които ги знаят всички и които създават неповторимия облик на града – камбанарията на църквата Св.Петка – стара, Джаковата къща – с куличката и не на последно място Гръцкото училище.
Та именно на историята на последната сграда бе посветено последното предаване на „Трите най“ по Пловдивската телевизия. Това е първата сграда, построена специално за училище – през далечната 1780 година.Училището строи Саръ Ставри – едно забравено днес име. Защо? Ами защото училището е останало в историята като „Гръцко“. Макар че в онези времена българи и гърци са една общност – християнска, и в училището учат и много българчета. Ако беше останало в историята като „Българското“ или „Руското“, примерно, на Саръ Ставри днес щеше да има паметник на върха на Джамбаз тепе. Българската подозрителност така се опитва от години да изтрие и името на Георги Маразли, и на Димитър Кудоглу. Ако се наричаха чисто български -Гъдьо Гъдев или Гъбчо Гъбев щяха да бъдат национални герои.
Ето какво пише Константин Моравенов за Саръ Ставри:
„Саръ Ставри получил инсулт и не можел да ходи, тогава гудилите (гърчеещи се българи), го притискали да им завещае парите си, след като нямал наследници, но Ставри решил, че иска приживе да направи нещо за града. „Купи едно място на урвата от Джамбаз тепе, като се слиза за Св. Петка (старата). Напука камъка и въздигна ново девическо училище“ за което похарчил 600 турски лири – известно като „Зелено девическо училище“.
За съжаление първото име бива изместено от „Гръцкото училище“. Според изследователи това е първият университет в може би в цялата Османска империя. Но и на тази гордост за Пловдив никой не обръща внимание.
По-късно къщата на Саръ Ставри станала пансион към българската мъжка гимназия.
След изгонването на гърците от града през 1906 година сградата приютява Столарското – дърводелско училище. После става пак пансион
В по-ново време трябваше да стане ресторант, но с края на Балкантурист умря и тази идея.
Вече е приемна на Пловдивската митрополия. Дали поне са се сетили да сложат някакъв благодарствен надпис днешните обитатели. Все пак тази сграда е строена с парите на Саръ Ставри…
Днес кой богат пловдивчанин би построил училище? Да е за футбол – може да се дадат пари, но за друго – не.
Жребият избра сред правилно отговорилите тази седмица Станчо Тодоров, който получава ценна книга.
Водещата Йоана Криста продължи своето пътешествие през историята на пловдивските учебни заведения.
Следващата сграда строена специално за училище – е ДЕВИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ.
Тя отваря врати само три години след Освобождението – когато Пловдив е столица на Източна Румелия.
Гимназията е също построена с парите на дарители. Това е една от най-красивите сгради в града, но за разлика от Гръцкото училище е на малко скрито от погледите място.
Оказва се обаче, че тогава в България няма достатъчно подготвени кадри да работят тук. И се канят чужденци.
Та въпросът ни е „КОЯ Е ПЪРВАТА ДИРЕКТОРКА НА ТАЗИ ГИМНАЗИЯ И ОТКЪДЕ ИДВА?“
Пишете.
А предаването може да гледате на
https://www.youtube.com/watch?v=2V0WwoEVkUA
ТРИТЕ НАЙ – ЗАБРАВЕНИ ИМЕНА В ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:21/06/2025
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments