Моят памфлет за спорта, за музеите и за други незначителни неща – от арх.Олег Каразапрянов
Източник: ПОТВ 08:33
©
По ПОТВ се заговори вчера съвсем бегло и накратко за музея на спорта, който трябвало да се осъществи в Пловдив.
Идеята е чудесна и заслужава да бъде подкрепена. Пловдив даде не само на България но и на света спортисти от световна величина. Рекордите на тези спортисти все още на са надминати.
В Пловдив съвсем скоро се дадоха стотици милиони за спортни зали, стадиони и съоръжения .
Преди немного време на 18 май Музеят на Авиацията край Пловдив беше отворил вратите си за безплатни посещения от граждани и гости на Пловдив.
Музеят има хиляди ценни експонати, които не могат да бъдат показани поради отсъствие на подходяша сграда. Проект за сграда на авиацията беше направен преди повече от 35 г.с автор арх.Мария Сапунджиева. Дори имаше назначен директор – полковник Павлов, който оказваше неоценима помощ при проектирането. Проектът беше одобрен от всички инстанции.
Когато стана въпрос за реализирането на проекта се оказа,че няма пари и от никъде не може да се осигури финансиране. Всичко пропадна и отиде в небитието.
Всичко това нямаше да е толкова обидно, ако България нямаше огромния принос в авиацията още преди повече от сто години. България има световен принос в авиацията.
За съжаление за българските ветерани авиатори не е писано много. Знаят се тези, които са учили в Русия. А има такива,които са учили във Франция и Италия.
Пловдивчани могат да се гордеят,че един от първите авиатори е пловдивчанинът Сава Попов.
Най вероятно първо ще построим музея на спорта и после ще продължаваме да мислим за строителството на Музей на авиацията.
арх.Олег Каразапрянов
[email protected]