ПЛОВДИВСКИ ВИДЕНИЯ
Да приеме, че Съединението не се бе състояло. Някога запитвали ли сте се каква би била съдбата на Пловдив без този акт. Може би нищо от този род:
Пловдив е столицата на Източна Румелия. Това е на практика Третата българска държава /другите две са България и Македония/. Градът има население повече от 2 милиона души. Намира се в западната част на Горнотракийската низина, на двата бряга на плавателната река Марица. Реката разделя Пловдив на две и покрай разкошните алеи по бреговете й пловдивчани обичат да се разхождат, почиват, а и да наблюдават пристигащите и отплаващи кораби. Прясна риба от Марица и Бяло море се продава директно по пристанищата в специализирани магазини, а огромните висящи мостове на три нива свързват двата бряга. Отстоящ на 10 km северно от Родопите и на 50 km южно от Стара планина, градът е застроен в подножията на седем сиенитни хълма, поради което често е наричан „Градът на хълмовете“, които са невероятна атракция с древните храмове, ресторанти и културните забележителности. Свързани са помежду си с уникална въздушна инфраструктура, като преминаването от един на друг открива невероятна гледка във всички посоки.
Пловдив е град на над 8000 години, чието минало може да се проследи от праисторията до наши дни. Най-дългата пешеходна улица в света – Главната улица, е покрита с огромен стъклен похлупак, показвайки великолепието на Античния стадион, който започва от Джумаята и завършва при Цар Симеоновата градина. Като най-стария жив град в Европа, се е превърнал в световна туристическа дестинация, като летището в Крумово е с размерите на Хийтроу. Невероятна атракция за туристите и гостите на града е възможността по плавателната Марица да пътуват по воден път до Бяло море, Истанбул, Солун и Атина и обратно. В Пловдив е седалището на Балканския координационен център за управление на кризи и жизнен стандарт. Стандартът на жителите му е най-висок на Балканите. Има толкова много желаещи да живеят тук, че управата е принудена да въведе жителство. Транспортът на Пловдив се обслужва от различни транспортни средства, съставлявайки най-голямата система за масов градски транспорт на Балканите. Системата за обществен транспорт на града се състои от голям автобусен парк, тролейбуси, които обслужват главно центъра на
Пловдив, метро, железопътна и трамвайна мрежа, свързващи предградията с центъра на града. В огромния 100 000 стадион „Пловдив“ редовно се играят финални мачове от Шампионската лига, а за „Ботев“ се съзтезават Меси, Роналдо и Мбапе. Трите гребни канала и многовековната лонгозна гора около тях са вписани в световните каталози като най-добро съчетание на спортна инфраструктура и естествена природна заобикаляща среда. Правителствените и държавни резиденции са ситуирани в Марково, Белащица и Храбрино, а на хижа „Здравец“ през зимата се провеждат състезания от световната купа по ски.
Жителите на Пловдив говорят на румелийски език, за който твърдят, че е нещо като диалект на българския, въпреки, че някои местни шовинисти са го кодифицирали като македонския.
И така нататък и така нататък, всеки може да допълва…
Уважаеми приятели, може би горе-долу така щяха да стоят нещата, ако Съединението не беше факт. Пловдив щеше да е великолепен и световен град, хората му щяха да са богати и със световно самочувствие, но България в днешния вид нямаше да я има. Дори само затова – държавата България е вечна длъжница, на вечния Пловдив. За да я има цяла, или почти цяла, нашата мила майка България.
Честит празник на всички българи!
ПЛОВДИВСКИ ВИДЕНИЯ – от Тодор Кръстев, фб
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:23/09/2024
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments