ЗА МУЗИКАТА В ПЛОВДИВ ЕДНО ВРЕМЕ – спомени на инж.Георги Григоров -втора част
Как Емил Димитров започва да пее
Спомен на Коцето –Въшката – китарист и музикант .
През 1958-1960 год . Емил Димитров отбива военната си служба в Асеновград като танкист в тамошното поделение .
На Коцето и Робито вече като стари войници в ДНА. Пловдив и участници в състава на ДНА им поставят задача до включат в репертоара си и съветски песни . На двамата не им се отдава това и разузнават по слухове от техни познати, че има войник в Асеновград майстор на такива мелодии. Отиват в Асеновград и намират Емил Димитров . тогава млад набор 1940 -остриган гола глава, войник с голям диоптър очила и малко уплашен вид.
След разрешение на ръководството го довеждат в Пловдив на прослушване . По това време Емил Димитров е свирел прекрасно на баян / руски народен инструмент подобен на акордеон /. Включват го в програмата на състава на ДНА . със солови изпълнения.
Така Робито и Коцето- Въшката стават първите негови продуценти И “откриватели”. Това Емил нееднократно е декларирал при срещите с Робито и Коцето .
След уволнението си от ДНА. през 1960 год. Емил Димитров започва да пее в състава на Дома .
През 1969 год Емил Димитров се оженва за Мариета Гьошева – известна пловдивчанка
Според тях песните които е пеел тогава са негови: „Само тази нощ“. „Жената на войника“ и др, Това през 1960-1961 год. Се явява се вече на самостоятелни концерти. На афишите е с гъста черна коса и без очила /а има.силна форма на късогледство /, след това започва периода с Васил Андреев и залитането му в левичарството и т.н. , но в Пловдив пропява за първи път пред публика в ДНА…