За киното в България и за някои наистина световни имена в киното – арх.Олег Каразапрянов


Гледах предаването по ПОТВ през нощта срещу 26 март. Беше ми интересно, защото още когато бях 10-12 г., киното беше започнало да ме вълнува. Дори бях абониран за издаваното тогава списание „Киноизкуство”, от което научавах много неща. По късно, когато понаучих немски език, се абонирах за източногерманското списание „Film Spiegel”. Отпечатваше се на обикновена хартия, гланцова и беше изпълнено с много снимки от филми и артисти. Имаше отпечатани рецензии за филми. От това списание човек можеше да научи доста повече неща, не само за източногерманското кино, но и за световното кино,
Тази нощ срещу 26 март се говори за френското кино, за италианското, за полското, унгарското и най-много се говори за руското и съветското кино. Това е обяснимо, защото до преди промените в България най-често се прожектираха филми, създадени в Русия и Съветския съюз. Повечето филми бяха за войната с почти винаги едни и същи сюжети, където се показваше героизма на съветския войник.
Обаждаха се много зрители, споделяха своите впечатления от гледаните от тях филми.
Много ми беше интересно,че за германското кино никой нищо не каза. Може би защото все още у хората е останал споменът за фашистка Германия, Германия на Хитлер, където освен многото филми, величаещи Хитлер друго не е създавано.
Макар и малко, но по време на социализма все пак проникваха филми, създадени в Запазна Германия. Дори имаше киновечери, на които се представяха западногермански филми.
В Западна Германия имаше звезди на филмовата режисура.. Една от тях е Маргрет фон Трота наскоро гостувала в София. Тя създаде поредица световно признати филми.
Друго име,което човек не може да не спомене във връзка със Западногерманското кино е Вим Вендерс или Ернест Вилхелм Вендерс, за щастие все още жив. Създател на забележителни филми, които ше останат в историята на киното. Ше спомена само един филм от тах „Париж, щата Тексас”. Германия за него се оказва тясна и той заминава за САЩ, където е приет с отворени обятия и където има много по големи възможности за изява. В САЩ той успява да наложи свой стил в киното като преобръща наопаки старите похвати. В САЩ получава много високи оценки за своето творчество и от кинокритиката и от публиката.
Не бива да се пропусне още една звезда на Германското и световно кино Райнер Вернер Фасбиндер. Напуска този свят едва на 37 години. За краткия си живот той успява да създаде 44 шедьовъра в киното .Незапознатият не би могъл да си представи колко много труд и безсънни нощи озночава това. Той не е само режисьр,той е и филмов и театрален актьор, поет.Той твори денонощно, сякаш знае,че времето няма да му стигне за да създаде своите шедьоври. Той е и философ.
арх.Олег Каразапрянов
[email protected]
25.03.2024г.

Вашият коментар