ЗАГАДКАТА ОТ ТРИТЕ НАЙ 31 КЪДЕ БЕШЕ СПИРКАТА НА ТРОЛЕИТЕ И КОЛКО СТРУВАШЕ ШКЕМБЕ ЧОРБАТА В СТОЛА?


Източник: ПОТВ 11:25
©
Последната ни загадка беше част от акцията ни да съберем възможно повече факти за историята на пловдивския градски транспорт, който става на 90 години. Посветихме на тази тема часове от програмата на Пловдивската телевизия, видяхме уникални снимки, чухме разказите на хора, част от чийто живот е минал зад волана на автобус или тролей.
Може да намерите вече излъчените ни предавания, както и други различни публикации по темата, в канала ни https://www.youtube.com/potv trakia, в сайта ни potv.eu, в блога 3nai.blog.bg
Да си припомним последната ни загадка:
Къде е тази спирка?
Виждате една стара снимка – два тролея са на последна спирка. В коя част на града е тази спирка и кои тролеи спираха там?
Верният отговор e, че на снимката е последната спирка на тролеите 5 и 14 на Цариградско шосе – някъде след Гръдоболната, към Домостроителния комбинат.
Тук беше последната спирка и на тролей 19
В този район имаше много производствени предприятия, чиито работници се извозаха с тези тролеи. С тролеите пътуваха и работещите в гръдоболната. Тогава почти никой нямаше собствена лека кола.
Някои от тролеите бяха с ремаркета, където бяха поставени първите устройства за безкондукторно таксуване.
Жребият определи да победител Жаклин Иванова.
Новата загадка е свързана с поредната тема от поредицата „ЗАПОМНЕТЕ ПЛОВДИВ 2024“. Тя е „Как обядвахме едно време?“ Връщаме се във времето на работнически столове, чиито цени предизвикват вълни от носталгия към времето на Тодор Живков в социалните мрежи.
И така – КОЛКО СТРУВАШЕ ШКЕМБЕ ЧОРБАТА В РАБОТНИЧЕСКИЯ СТОЛ?
Става дума за 60.те години.
а.12 ст.
б.15 ст.
в.17 ст.
<
©
br />
За ориентация – ето останалите цени:
Пилешка супа – 10 стотинки, супа топчета – 10 стотинки, пача – 11 стотинки, леща 7 стотинки.
Готвените: свинско с кисело зеле 24 стотинки, свинско с боб 22 стотинки, пиле фрикасе 24 стотинки, кебапче или кюфте – 9 стотинки.
Десертите също са по 10-20 стотинки
Направете сметка колко е струвал един обед.
А колко са били заплатите по същото време? За това ще говорим в специалното предаване на 19 април от 17.50.
Тази публикация и предаванията се излъчват в рамките на проект „Запомнете Пловдив 2024“. Проектът се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциацията на европейските журналисти – България.

Вашият коментар