Пловдив- градът на музиката и на музикантите. Спомени за Месру Мехмедов – от арх.Олег Каразапрянов

Може би един от последните успешни хорове в Пловдив бе хорът на Пловдивските момчета, създаден и ръководен от Стефка Благоева. Бяха изнесени много концерти. Не знам колко пловдивчани си спомнят за този хор, който имаше много големи успехи. Познавах Стефка Благоева, беше десетина години по възрастна от мен. Една година се съдбата ни срещна на морето в с.Равда, като летуващи. Имаше за какво да си говорим.
Пловдив има столетна история в музиката и принос в музикалното образование. В Пловдив живяха и твориха едни от най забележителните български музиканти. Техният списък е твърде дълъг и ако искам да ги изредя, сигурно ще пропусна много от тях. Все пак искам да спомена маестро Георги Атанасов. Отличен пианист и български композитор. Автор на няколко български опери. По негово време се внасят от Виена първите пиана в България. Прадядо ми Костаки Попов внася две пиана от Виена, едно за него и едно за дъщеря си Сийка Битракова. Моите роднини не са били музиканти, свирили са за удоволствие.
Заслужава да се отбележат някои от първите пловдивски музиканти като Ангел Букорещлиев, създал пловдивския певчески хор. Притежавам снимки на Ангел Букорещлиев, застанал до хористите. В този хор е пяла моята баба Мария Попова, която винаги е разказвала с възторг за Ангел Букорещлиев.
С много от пловдивските музиканти се познавах, разбира се, които ми бяха съвременници. Проф.Трендафил Миланов, който ми е роднина и неговите талантливи дъщери Дора и Стойка Миланови. Асен Диамандиев, пловдивчанин, основал Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Проф.Николай Стойков, обработил стотици български народни песни. Марко Мешулам – скромен, но много талантлив музикант, допринесъл много за музиката в Пловдив.
Пловдивската опера имаше своите много силни периоди. В забрава остана талантливият музикант Кирил Томов,к ойто дълги години работи в Пловдивската опера като помощник режисьор.
И един изключителен музикант – диригентът Месру Мехмедов, достигнал световна слава в диригентското изкуство. Поканен лично от световноизвестния диригент Ленард Бърнстйен, диригент на Нюйоркската филхармония за съвместна работа в музиката. Това се случва през 1970г. когато от Нюйоркската филхармония е организиран международен диригентски конкурс На конкурса Месру дирижира „Франческа ди Римини” от Чайковски и му е присъдена първа награда. Конкурсът е анонимен. Преди това за през периода 1962-1968г.е избран за диригент на Пловдивската филхармония на мястото на изявения български диригент Добрин Петков.
На галаконцерта на Нюйоркската филхармония през 1970г. присъства и посланикът на Турция в САЩ. И веднага след концерта му предлага да оглави Анкарската филхармония. Мехмедов му отвръща, че обича родината си и в бъдеще ще разнася славата на родината си, която го е създала като човек и музикант.
За кратко дирижира и Софийската филхармония, .Същевременно дирижира и Бостънския симфоничен оркестър. Репертоарът на Мехмедов е огромен, той съдържа повече от сто класически музикални произведения.
За съжаление, загива твърде рано 1971г. при самолетна катастрофа на летището в Цюрих.




арх.Олег Каразапрянов
[email protected]

Вашият коментар