Ако попитате един пловдивчанин първо поколение кои са най-хубавите пловдивски улици, ще ви отговорят – Иван Вазов, Руски, Главната…
Има обаче истински пловдивчани кои откривате красотата и романтиката в забравени малки улички
Ива Краева ни изпрати снимки и описание на улица Велбъжд:
Ето няколко снимки от моите разходки. Този квартал ми толкова любим, че понякога изпитвам болка от носталгията към него. Улицата е успоредна на Пещерска и е в подножието на тепето. Имаше малко разширение срещу ТЕТ Ленин и оттам се качва за нея. И всяка една следваща пресечка посока жп прелеза и гарнизонна фурна /която вече я няма/ води към Велбъжд. Наистина след като градът брутално се презастрои, тя се закри и кварталът изгуби своя чар. Но нашите спомени остават. Другият подход към улицата е откъм Васил Априлов в самия край на Държавна болница, където се намираше една легендарна кръчма Драма. Влизаше се от една къса уличка д-р Добрев май се казваше и после едни стръмни стълби към тепето …
Непременно се разходете и в частта която води към Държавна болница. Сезонът е благодатен и много подходящ. Ще се почувствате като в Италия или някъде в Прованс!
Velislava Dareva
Улица „Найден Геров“. Започва от Главната, изкачва се между Сахат тепе и гърба на театъра и се спуска до площадчето пред Радио Пловдив. Прилича на кобилица. 6
Pepa Lubenova Да! Улицата зад Театъра и излиза до ! Първа п-ка и „Гео Милев“ училището, онези години! ПЛОВДИВ беше, докато стигаше до Сточна гара, ЛАУТА, първото колело на ПАНАИРА и Коматевския прелез! Действително населен със старите истински пловдивчани! Сега е едно огромно селище, ПЪЛНО с какви ли не и пловдивчани се размихме! Красив, много красив, не случил на хора!
А ето какво ни написа арх.Олег Каразпрянов:
Преди дни по ПОТВ – Пловдивската Обществена Телевиия се заговори за по необикновените улици в Пловдив.
Ето нещо,което искам да споделя.
Пловдив има няколко необикновени улици.Необикновени защото на тях има нещо необичайно или са свързани с нещо по различно.Те са и много красиви и затова ако веднъж си минал през тях те остават в паметта ти.
Сещам се за улица на име ”Зора”.Тази улица съществува повече от 70 години.Това е една доста странна улица.Рядко се е случвало но съм се срещал с хора,които са я търсели или са търсели някоя къща на тази улица и им е било много трудно да я намерят.По тази улица не може да се премине с автомобил.Не може и с велосипед.Почти не може и с тротинетка.
Улицата започва от Понеделник пазара или може би там завършва,защото там е последния и номер 12.Завършва до къщата на ул.Съединена България №11,там където е градинката в подножието на Джамбаз тепе.Ако тръгнем от тук и се изкачим две рамена по десетина каменни стъпала ще стигнем до къщата в която някога живя на учителя Тодор Стойчев.Тя е на ул.”Зора” № 12.Продължаваме нагоре по павираната пътека.Следват няколко групи по 4-5 стъпала и пътеката задънва в един полукръгъл каменен парапет,на който човек може да поседне.Около пътеката има красиви храсти ,които през пролетта нацъфтяват с красиви бели цветчета.А под тях пак по същото време едно рядко срещано в Пловдив дърво разцъфтява с едри красиви цветове в розов цвят. От тук свиваме на дясно и поемаме по стълбите наляво.Изкачваме се до красивата църква Св.Петка от западната и страна където е входът и.Южно от църквата има площадка,на която човек може да поседне и да погледне отвисоко Пловдив.Тук съвсем наблизо беше къщичката на жената,която се грижеше дълги години за църквата.Живееше заедно с дъщеря си Лили и синът си Кольо.Къщата вече я няма,събориха я.Продължаваме нагоре,но не завиваме наляво по стълбите,които водят към камбанарията,а вървим направо.Изкачваме се пак по стълби стълби.Минаваме покрай няколко къщи от дясната ни страна и стигаме до къщата на поета Алфонс Дьо Ламартин.В тази къща на път за Ориента преди много години за кратко е отседнал френският поет Алфонс Дьо Ламартин Ламартин.
Къщата е на кръстовището на ул.”Зора” и ул.”Княз Церетелев”.
арх.Олег Каразапрянов
[email protected]
Този материал е част от проекта на Сдружение „МЕДИИ С ЧОВЕШКО ЛИЦЕ“ И ПЛОВДИВСКА ТЕЛЕВИЗИЯ „ТРАКИЯ“ „ТВ ФЕСТИВАЛ “НЕПОЗНАТИЯТ ПЛОВДИВ шести сезон“. Проектът е подкрепен от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2024 година
ПРОДЪЛЖАВАМЕ ДА СЪБИРАМЕ „НАЙ-НЕОБИКНОВЕНИТЕ ПЛОВДИВСКИ УЛИЦИ“
- Post author:Евгени Тодоров
- Post published:22/04/2024
- Post category:Последни Новини
- Post comments:0 Comments