ЧАВДАР ГЮЗЕЛЕВ: НЕКА ДА СИ ПРЕГОВОРИМ…

Нека пак си преговорим. Кирил и Методий са ромеи (няма абсолютно никакви доказателства за евентуален техен български произход), които не са измислили “кирилицата”, а “глаголицата” и никога не са стъпвали в България. Те са мисионери, които са проповядвали християнството и са посветили живота си, да го направят достъпно и за други народи. Княз Ростислав ги кани в Моравия. Там Кирил и Методий водят борба срещу триезичната догма (богослужение единствено на гръцки, латински и еврейски) и започват да изграждат славянска християнска църква и училище.
Кирил умира в Рим, Методий в Моравия. През 886 година, изгонват учениците им от Великоморавия и княз Борис ги приема в България. Смята се, че кирилицата е създадена от Климент Охридски. Създадена е на основата на гръцката азбука, която пък произлиза от финикийската, с добавяне на някои специфични букви, с нова графема. Те са 14 на брой и отбелязват звуковете (б, ж, ц, ч, ш, щ, ъ, ь, ѣ, ю, ѧ, ѩ, ѫ, ѭ).
Наименованието „кирилица“ е регистрирано през 1563 г. в превода на Новия завет на хърватски, издаден от хърватски протестанти в Тюбинген, в чието заглавие се казва: „с цирулическими словами наипрво сада штампани“. Азбуката, традиционно използвана в България до първата четвърт на ХІХ в., е старата форма на кирилицата, като в нея спорадично се използват и буквите Ћ и Џ, изобретени в Западна България и Сърбия през ХІV-ХV в. Гражданската азбука е усвоена първо от сърбите в Австроунгария (от т.нар. славяносръбски език) около 1780 г., а след това и в България (около 1830-те).
Преминаването от старата кирилица към руската гражданска азбука е улеснено от материалното превъзходство на руската литература (печатна преса, книгоиздаване) и от разпространените тогава панславянски идеи. Българската гражданска азбука взема обратно от старата кирилица и буквата Ѫ, която липсва в руската, за сметка на това Ы и Э липсват в сравнение с руската версия.
В началото на ХХ в. е създаден стандартен украински и беларуски правопис, базиран на тогавашната руска азбука. През 1945 г. е създаден и стандартен македонски език с писмена система, базирана на сръбската азбука.
Съвременната българска и руска кирилица добиват окончателната си форма, когато след Октомврийската революция в Русия биват изхвърлени буквите Ѣ и Ї, а Ъ спира да се изписва в края на думи, завършващи на твърда съгласна. Реформата е повторена в България през 1945 г., като в добавка отново е изхвърлена и буквата Ѫ.
Когато днес по света някой заговори за “кирилицата” тя се свързва единствено с Русия и никой с много малки изключения, не я свързва с България. Много хора са чували у нас и в чужбина фразата: “Оо, вие пишете с руски букви!”. Това до голяма степен се дължи на мощната руска пропаганда, която и до днес се вихри и у нас. Малко руснаци и сега знаят истината за произхода на “кирилицата” и смятат, че е руско творение. Путин каза, 2017 г., че азбуката е създадена в Македония. Тъжното е, че и малко българи са запознати с историческите факти, около създаването и разпространението на т. нар. “българска” азбука.

Вашият коментар